O schodach drewianych i nie tylko

Czym są schody?

Schody znane są od najstarszych czasów, są elementem budynku lub ukształtowania terenu, który umożliwia komunikację między różnymi poziomami. Przeznaczone są do codziennego, często intensywnego użytku dlatego też należy w szczególności zwrócić uwagę jakie schody będą stanowić tak ważny element naszego domu. Niezwykle istotny jest wybór jakie schody będą zarówno praktyczne, jak również jakie będą ozdobą naszego domu. Ważne jest aby znaleźć odpowiedź na pytanie z czego składają się schody? Dokonując wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem zewnętrznym. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej jakości materiałów oraz fachowym wykonaniu dość skomplikowanego elementu domu, jakim są schody.

Z czego składają się schody?

Schody składają się z biegu - tj. nachylonej części schodów, ta, po której wchodzimy, składająca się ze stopni i biegnąca w jednym kierunku, natomiast podniebienie - spodnia część biegu, z kolei spocznik to pozioma płyta na półpiętrze, można dzięki niej zmienić bieg schodów. Podest to taka sama płyta jak spocznik, ale umieszczona na piętrze, natomiast stopnica jest poziomą częścią stopnia, na której stawiamy stopę, poruszając się po schodach. Podstopnica jest to pionowa część stopnia; jeśli jej nie ma - schody są ażurowe. Ostatnim elementem schodów jest policzek czyli boczna belka biegu lub np. w przypadku żelbetowych, jego bok.

Jakie wyróżniamy rodzaje schodów?

Wybierając rodzaj schodów trzeba uwzględnić wygodę poruszania się po nich, co może mieć zasadnicze znaczenie dla dzieci i osób starszych. Najwygodniejsze są schody proste, ale jednocześnie zajmują najwięcej miejsca. Można je zastąpić schodami zabiegowymi, których konstrukcja pozwoli zaoszczędzić powierzchnię na obu łączonych poziomach.

Pielęgnacja schodów drewianych

Schody do domów jednorodzinnych mogą być dowolne, wszystko w rękach inwestora, czy architekta. Najczęściej wykonywane są schody płytowe betonowe o biegach prostych lub zabiegowe. Popularne są też policzkowe schody drewniane oraz schody kręte złożone z gotowych segmentów. Schody jednobiegowe to schody najprostsze w wykonaniu, tanie, ale dość męczące z powodu konieczności pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku (spocznika). Z kolei schody ze spocznikiem i ze stopniami o jednakowej szerokości są wygodne. Wyróżnić można także schody modułowe składające się z modułów, które po połączeniu tworzą stabilny bieg. Nakłada się je na siebie, łącząc w jedną całość. Schody modułowe mają przeważnie konstrukcję ażurową, co sprawia, że są lekkie w odbiorze i nie przytłaczają wnętrza. Wśród schodów modułowych znajdziemy m.in. schody zabiegowe, choć największą popularnością cieszą się schody kręcone i spiralne. Zajmują one niewiele miejsca i mogą zostać zlokalizowane z dala od ściany. Jednakże wszystkie schody zabiegowe i kręcone najczęściej są niewygodne - odczuwają to zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze, mimo iż istnieje możliwość samodzielnego regulowania biegu schodów oraz wysokości stopni. Schody młynarskie charakteryzują się prostym biegiem przypominającym drabinę. Składają się z belek policzkowych (policzków) oraz stopni. Zwykle pozbawione są podstopnic. Schody młynarskie można wzbogacić o balustradę drewnianą, jedno- lub dwustronną. Wysokość schodów młynarski można regulować poprzez docinanie policzków - w ten sposób gotowy produkt dopasujemy do wysokości, na jakiej znajduje się wejście na wyższą kondygnację. Wybierając schody modułowe warto zwrócić uwagę między innymi na kąt nachylenia stopni, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Schody strychowe

Schody strychowe to gotowe do montażu schody prowadzące na strych. Zbudowane są ze skrzyni z klapą, do której zamocowane są składane drewniane schodnice. Taką skrzynię umieszcza się w otworze stropowym. Dzięki temu, jedynym widocznym elementem na suficie, jest zrównana z nim estetyczna klapa. Do jej otwierania i zamykania służy znajdujący się w zestawie specjalny drążek. Po uchyleniu klapy z otworu pomału wysuwają się zazwyczaj trójsekcyjne, lekkie schodnice, zapewniające nam wejście na strych. Podczas zamykania klapy schody samoczynnie składają się i chowają w obrębie skrzyni, nie zajmując miejsca na strychu.

Schody betonowe

Alternatywą dla schodów drewnianych są schody betonowe, te wydają się być ciężkie, mało efektowne i wymagają wykończenia. Jeśli już takie rozwiązanie zostało przyjęte, to często schody okłada się drewnem. Schody żelbetowe deskowane mają bieg prosty, co sprawia że są łatwe do wykonania. Do jego budowy używa się desek grubości ok. 32 mm podpartych stojakami z krawędziaków lub żerdzi około 1 m. Deski ułożone równolegle do biegu schodów tworzą pochylnię o kącie pochylenia takim, jaki ma mieć bieg schodów. Na stojakach opiera się również poziome deskowanie spocznika. Ukształtowanie stopni uzyskuje się przez przymocowanie do ścian klatki schodowej ustawionych pionowo desek grubości przynajmniej 32 mm i szerokości odpowiadającej wysokości stopni.

Kształt i konstrukcja schodów

Kształt i konstrukcja schodów jest zawsze określona w projekcie domu, ale czasem konieczna jest zmiana ich przebiegu, wyglądu lub konstrukcji. Wprowadzenie takich zmian wymaga bardzo dokładnego przeanalizowania całego projektu, gdyż układ schodów wpływa na wiele innych elementów domu. Schody w domu są malowniczą wstęgą lub konstruktywistyczną szklano-stalową machiną, ażurowym ciągiem rysującym na ścianach rytm światłocienia albo też miejscem ekspozycji ulubionych przedmiotów, ustawianych na skraju szerokich wygodnych stopni. Ważne, by z resztą wnętrza stworzyły udaną kompozycję.

Drewniane schody są dekoracją naszego domu - nadają mu styl, elegancję, a wnętrze staje się przytulne i niepowtarzalne. Oferujemy także wykończenie schodów balustradą - wykonujemy poręcze i tralki toczone i proste. Schody przez Nas projektowane są niepowtarzalne, idealnie komponujące się z otaczającym je miejscem.